Specialista na výrobu celosvařovaných deskových výměníků již více jak třicet let spolehlivým partnerem pro celý svět
Česky English
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Historie

Historie

Mnohaletá tradice naší společnosti nás zavazuje k produkci kvalitních výrobků naplňujících požadavky našich zákazníků. Zkušenosti s výrobou zařízení pro potravinářský, farmaceutický a chemický průmysl pochází již z dob Chotěbořských strojíren.

Počátky historie výroby spojené s dnešní společností TENEZ a.s. spadají až ke konci 19. století, kdy zde vídeňský podnikatel vybudoval malou textilní továrnu. Tuto továrnu pak koupil v roce 1906 český továrník z Brna, který zde otevřel tkalcovnu postupně zaměstnávající až 300 lidí.

V třicátých letech hospodářské krize došlo ke změnám, kdy v roce 1936 koupila výrobu pražská firma Eckhardt s.r.o. Do čela se postavil pan Vilém Eckhardt, jenž zde zahájil a následně rozšířil strojírenskou výrobu. Kromě protiplynových důlních, civilních a vojenských masek se zde, mimo jiné, vyráběly generátory na dřevoplyn, konve na mléko, topná tělesa do tanků a také chladiče na letadla - a zde také sahá počátek naší výroby výměníků.

V říjnu 1945 byla továrna na základě Benešových dekretů znárodněna a výroba se postupně zaměřila na zařízení pro potravinářský a chemický průmysl. V roce 1956 byla v Chotěboři zahájena výroba smaltovaných výrobků.

V roce 1965 je založen státní podnik CHEPOS s.p. Brno a továrna v Chotěboři se stává jedním z jeho závodů.

V roce 1968 se Chotěbořský závod osamostatňuje a mění se na Chotěbořské strojírny, národní podnik.

V květnu 1992 dochází k privatizaci Chotěbořských strojíren a vzniká pět následnických subjektů, z nichž jedním z nich je právě TENEZ a.s.

Od počátku 90 let pak vzniká spolupráce s německou rodinou firmou W. Schmidt- Bretten, která i přes několikeré změny majitelů na obou stranách pokračuje až dodnes. TENEZ a.s. se postupně zaměřil na výrobu deskových celosvařovaných výměníků tepla z nerezu, různých austenitů, superaustenitů, niklových slitin včetně hastelloye, dále pak tantalu a titanu. Společnost TENEZ a.s. již tak tři dekády dodává své deskové celosvařované výměníky do náročných výrobních provozů po celém světě.

 Článek z Revue Paměť a dějiny: Chotěbořský Baťa